İSLAMABAD (Reuters) – Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Cuma günü yaptığı açıklamada, Pakistan'ın küresel bir finans gözlemcisi toplantısında terörizmi finanse etmek için kara listeden uzak durmasına yardım edeceğini, İslamabad'ın eleştirmenlerinden “siyasi baskıya karşı çıkacağını” ileri sürdü.

Kara para aklamayla mücadele eden Mali Eylem Görev Gücü (FATF), geçen yıl İslamabad'a terörizmin finansmanı üzerinde yetersiz kontroller uygulamaya devam ederse kara listeye girebileceğini söyledi.

FATF önümüzdeki hafta Fransa'da bir araya gelecek ve Türkiye'den ve Çin, Malezya ve Suudi Arabistan gibi uzun zamandır müttefiklerin desteği Pakistan'ın kara listeden çıkmasına yardımcı olabilir. Herhangi bir ülkenin kara listeden kaçabilmesi için en az üç oy gereklidir.

İran ve Kuzey Kore ile birlikte kara listeye katılırsa, İslamabad, ekonomisinin ödeme dengesi kriziyle mücadele ettiği bir dönemde yaptırımlar ve ekonomik aksiliklerle karşılaşacaktı.

Pakistan'ın parlamentosuna İslamabad'a geldikten bir gün sonra yaptığı açıklamada, "Pakistan'ın siyasi baskıya maruz kaldığı Mali Eylem Görev Gücü toplantılarında Pakistan'ı destekleyeceğiz." Dedi.

FATF, Pakistan'ın kara para aklama ve terörizmin finansmanını engelleme konusunda yetersiz kontrolleri olan “gri listesinde” ülkelerine zaten sahip.

Ancak geçen yıl nükleer silahlı komşusu ile savaşa yaklaşan rakibi Hindistan, Pakistan'ın kara listeye alınmasını istiyor.

Bekçi tarafından yapılan 40 tavsiyeden Pakistan, İslamabad'ın gri listeden çıkarılması isteniyorsa zorunlu olan sadece bir tanesine, büyük ölçüde dokuzuna, kısmen 26'ya ve tamamen kaçırılan dört parametreye tamamen uyuyordu. geçen yıl grup söyledi.

FATF, Pakistan'ın Pakistan'da faaliyet gösteren militan gruplarla ilişkili İslam Devleti grubu, El-Kaide, Jamat-ud-Dawa (JuD), Lashkar-e-Taiba ve Jaish-e-Mohammad gibi riskleri yeterince tanımlaması, değerlendirmesi ve anlaması gerektiğini söylüyor. JeM).

Pakistan, son incelemeden bu yana gereksinimler üzerinde önemli bir iyileşme kaydettiğini söyledi.

İslamabad, grupların varlıklarını ele geçirdiğini ve militanları, 166 kişiyi öldüren Hindistan'daki 2008 Mumbai saldırılarının beyni olduğu şef Hafız Saeed de dahil olmak üzere, JuD'nin tüm liderliği gibi yargılamalara soktuğunu söyledi.

Washington'un ileriye doğru önemli bir adım olarak övgüde bulunduğu bir hareketle Saeed 11 yıl Çarşamba günü terör finansmanı suçlamaları nedeniyle hapse atıldı.

Ekonomik İşler Bakanı Hammad Azhar Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Pakistan, FATF eylem planını en erken tamamlamayı taahhüt etti.

Asif Shahzad tarafından yazım, William Maclean tarafından düzenleme

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here