ANKARA

Türkiye ticaret bakanı, Türkiye'nin 2020 yılında önemli potansiyele sahip olan Afrika'ya daha fazla önem vereceğini söyledi.

Ruhsar Pekcan, Anadolu Ajansı'na verdiği demeçte, Türkiye için pazar çeşitlendirmesi önemlidir çünkü dünya ticaret savaşları ve korumacılıkla karşı karşıyadır.

2019 yılında Türkiye'nin ihracatının her yıl Kuzey Afrika'ya% 10, diğer Afrika ülkelerine% 12 arttığını kaydeden Pekcan, bu Nisan ayında ülke liderlerinin katılımıyla bir Türkiye-Afrika zirvesi düzenleneceğini vurguladı.

Bakan, Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun Ekim 2020'de başka bir etkinlik olan Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'na katılacağını söyledi.

Ekonomik ve ticari ilişkileri arttırmak için bu hafta Nijerya ve Fas'ı ziyaret eden Pekcan, iki ülkenin üst düzey yetkilileriyle bir araya gelerek ortak ticari etkinliklere katıldı.

"Nijerya'nın büyük bir potansiyeli var, Batı Afrika'nın en zengin ülkelerinden biri, bizim için önemli işbirliği fırsatları var."

Ziyaret sırasında taraflar, yatırımları teşvik etmek ve korumak, çifte vergilendirmeyi önlemek ve gümrük, helal akreditasyon ve Türk Hava Yolları'nın iki ülke arasındaki uçuşlarında işbirliğini artırmak için karşılıklı önlemler üzerinde görüştüler.

Türkiye, Nijerya'nın önemli bir aktör olduğu Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ile bir ekonomik ve ticari işbirliği anlaşması imzalamayı hedeflediğini de sözlerine ekledi.

Fas'ı ziyaretinde Türk işadamlarının ülkeyi Afrika kıtasına bir kapı olarak gördüğünü söyledi.

Pekcan, "Havacılıktan otomotiv, ağır, taşıt, savunma, (mahsul) gübre, tekstil, konfeksiyon, ayakkabı, ambalaj ve lojistiğe kadar pek çok sektörden firmamız yer aldı."

* Gökhan Ergocun tarafından İstanbul'dan yazılmıştır.


Anadolu Ajansı web sitesi, AA Haber Yayın Sistemi'nde (HAS) abonelere sunulan haberlerin sadece bir kısmını ve özet halinde içermektedir. Abonelik seçenekleri için lütfen bizimle iletişime geçin.LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here