Yarın, dünyadaki iş liderleri ve politikacılar, Dünya Ekonomik Forumu (WEF), Davos, İsviçre'de.

“Temalı ve Sürdürülebilir Bir Dünya için Paydaşlar” konulu etkinliğin 50. yıldönümü. Yıllık ekonomik toplantı 21 Ocak'tan 24 Ocak'a kadar sürecek.

Downing Street Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Birleşik Kindom Başbakanı Boris Johnson'un Davos, İsviçre'deki Dünya Ekonomik Forumu'na katılamayacağını söyledi. Johnson, hükümetinin Davos'taki küresel liderlerle tanışmak yerine İngiltere halkına hizmet etmeye odaklanması gerektiğini söyledi.

Öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump geçen hafta Washington gazetecilere verdiği demeçte, Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'na “büyük olasılıkla” gideceğini söyledi. Davet edildiğini ve forumda dünya ve iş liderleriyle tanışmayı planladığını da sözlerine ekledi.

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD ile Fransa'nın dijital vergisi üzerindeki çatışmanın hafta sonundan önce çözüleceğini umduğunu söyledi.

“ABD'ye doğru adımlar atmaya hazırız ve şimdiden belirli sayıda önlem önerdik. Çarşambaya kadar bir karara varmayı umuyoruz, ”Le Maire söyledi LCI televizyonu ve söz konusu iki taraf Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu (WEF) sırasında konuyla ilgili daha fazla görüşme yapacak.

Olursa olsun, hakkında doğrulanmamış bazı görüşmeler yapıldı dalgalanma’Nin CEO'su Brad Garlinghouse Donald Trump ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı ile görüşme Christine Lagarde. Lagarde zaten ECB'nin, CBDC'ler söz konusu olduğunda ECB'nin “eğrinin önünde” olması gerektiğini iddia eden kripto para birimlerinde aktif bir rol oynamak istediğini söylediğinden, yalnızca “kripto kapılarını” açmasını umut edebiliriz.

Ancak, Lagarde'nin benimsemeyi destekleme şansı çok az XRP. Bu yıl kesinlikle tanıtımını yapmakla daha fazla ilgileniyor dijital euro kriptolarda kendileri.

Davos'un diğer konukları arasında, dünyanın en genç başbakanı olan Finlandiya'dan Sanna Marin de olacak. Sanna, liderleri de kadın olan dört partili bir koalisyon hükümetine başkanlık ediyor.

Randevusu sırasında, Aralık ayında, yaşını veya cinsiyetini asla düşünmediğini söyledi. “Siyasete girmemin nedenlerini ve seçmenlerin güvenini kazandığımız şeyleri düşünüyorum” dedim. Ayrıca Ursula von der Leyen de olacak.

Hem de daha önce de bahsettiğimiz Christine Lagarde. 17 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg de Ren Zhengfei'nin yanı sıra Huawei Teknolojileri kurucusu. IMF'nin en son ekonomik değerlendirmesini sunmak, IMF genel müdürü Kristalina Georgieva olacak ve ayrıca uluslararası alanda tanınan bir aktris ve zihinsel sağlık elçisi Deepika Padukone, Bollywood yıldızı olacak. Padukone, WEF’in Kristal Ödüllerinden birini alacak.

Elbette ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin ve Soros Fon Yönetimi başkanı George Soros'u unutamayız.

Teuta Franjkovic
Yazar: Teuta Franjkovic

Finansal ve politik analiz, günlük gazete ve haber sitelerinin düzenlenmesi, ekonomik ve politik gazetecilik, danışmanlık, halkla ilişkiler ve pazarlama konularına odaklanan deneyimli yaratıcı profesyonel. Teuta’nın tutkusu yeni fırsatlar yaratmak ve insanları bir araya getirmek.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here