Yunanistan, BTC-E borsası aracılığıyla milyarlarca dolar aklamakla suçlanan Rus vatandaşı Alexander Vinnik'i henüz iade etmeyecek. Resmi olarak Fransa'ya gönderilecek, RIA Novosti ABD'nin nihai hedef olacağını gösteriyor. Yunan makamları ambar Temyiz nedeniyle süreç hakkında görüş bildiren Reuters rapor ediyor.

Alexander Vinnik, FBI'ın kapatmaya çalıştığı 2011-2017 yılları arasında faaliyet gösteren bir kripto para borsası olan BTC-E'nin kurucularından biri. ABD yetkilileri borsa operasyonu sırasında Mt.Gox hack fonları da dahil olmak üzere milyarlarca dolar akladığını iddia ediyorlar. Vinnik ailesi ile tatilde Yunanistan'da tutuklandı.

Yunanistan Adalet Bakanı Konstantinos Tsiaras'ın Vinnik'in tutulduğu hapishane müdürüne bir mektup gönderdiğini iddia ederek, ona “ABD makamlarına ve daha sonra Rusya'ya transferini sağlamak” emrini verdi. DEA kaynaklarına göre ay.

Vinnik, suçlunun iadesine yanıt olarak açlık grevini ilan etti ve yasal savunucusu bunun "ölüm cezası" olduğunu iddia etti. Bu, Yunan makamlarını temyiz başvurusunda bulunmak için ikna etmek için yeterli olabilir.

Yunanistan normalde reddeder suçlamaların her iki ülkede de suç teşkil etmesi durumunda, esas olarak çifte suçluluk kavramına dayanan tüm iade taleplerinin en fazla yüzde 20'si. Vinnik'in Rus uyruğu, Rusya'nın sürekli olarak kendi ülkesine iade edilmesini talep ettiği için bu durumda muhtemelen karmaşık bir faktördür.

Şiddetli Suçların Suçlanması

İlk iddianame Vinnik'in birden fazla suç saydığı iddiasında bulundu. Şef Don Fort, IRS Suç Soruşturması, talep 2017 yılında “Bay Vinnik'in, işlettiği bitcoin değişiminin düzenleme eksikliğinin çok ötesine geçen çok çeşitli suçları işlediği ve kolaylaştırdığı iddia ediliyor. Davranışları ile kimliklerini çaldığı, uyuşturucu kaçakçılığını kolaylaştırdığı ve dünyadaki sendikalardan suç gelirlerinin aklanmasına yardımcı olduğu iddia ediliyor. ”

Vinnik'in muhtemel ortakları, BTC-e'yi WEX adı altında yeniden açmaya ve önceki kullanıcı bakiyelerini onurlandırmaya çalıştı. Yeni borsa o zamandan beri 2018'de iflas nedeniyle kapatıldı.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here