Kripto para birimlerini diğer ödeme seçeneklerinden üstün kılan onlarca özellik sayılabilir. Blok zincirin olağanüstü özelliklerinden bir tanesi reklamların sadece izleyiciye kazandıracak olması. Bir diğeri de içerik sahiplerinin direk ödüllendirilmesi. Şimdi bu iki konuya biraz daha yakından bakalım. Geçtiğimiz yıl proje halinde olan bu harika tasarımlar artık Brave ve BAT sayesinde hayatımıza giriyor. Hem de iki dev şirketin büyük katkılarıyla. Twitter ve Reddit.

Reddit İçerik Ödüllendirme Servisi Devrede

Önce biraz Brave ve BAT hakkında bilgiler verelim. Brave, tıpkı Chrome ya da Mozzila gibi bir internet tarayıcısı. Chromium tabanlı ve açık kaynak kodlara sahip bir internet tarayıcı olan Brave reklam konusunda kendi harika özelliklerine sahip. Normalde sitelerde yayınlanan reklamları engelleme özelliği bulunuyor ve kendine has bir reklam sistemi geliştiriyor. BU yeni sistem blok zincir tabanlı çalışacak ve bu sistemde işleyen kripto para birimi Basic Attantion Token yani BAT olacak. Bu token reklam verenlerin ödemek zorunda olduğu miktarı sadece reklama maruz kalanlara paylaştıracak bir mekanizma sağlayacak. Aynı zamanda reklamların görünür olduğu siteler de hak ettikleri miktarda BAT kazanacaklar ve bu işlemlerin tamamı anında ve otomatik gerçekleşecek.

Sadece Reklamlar Değil İçerikler de Şekilleniyor

Geçtiğimiz yıl onlarca yeni blok zincir projesi hakkında yazılar yazmıştım. Bunlardan bir bölümü video içerikleri, bir bölümü sanatsal içerikler bir bölümü blog içerikleri ile ilgili yaratılmaya çalışılan yeni blok zincir projeleri ile ilgiliydi. Bu projelerden bir tanesi de BAT ve Brave işbirliğinde hayata geçirilmeye çalışılan içerik ödül sistemiydi. Bu sisteme göre tarayıcınızda bulunan cüzdanda biriken BAT tokenlerini kullanarak içerik sahiplerini ödüllendirmek çok kolay olacak. Bu sayede sadece video ve sanatsal içerikler değil Twitter içerikleri bile ödüllendirilebilecek.

Twitter ve Reddit BAT Özelliğini Devreye Sokuyor

Kullanıcılarının içerikler girerek her türlü konuda fikirlerini sunmalarına fırsat veren Twitter ve Reddit siteleri bu konuda dünyanın en önde gelen internet siteleri olma özelliğini taşıyorlar. Her iki internet sitesinde de her gün milyonlarca kullanıcı inanılmaz sayıda içerik paylaşıyorlar. Artık bu içeriklerin yanında ufak bir BAT simgesi çıkacak. Tabi eğer Brave tarayıcısı kullanıyorsanız. Aynı şekilde yakın zamanda Chrome da kendi token birimini çıkarırsa bu tarayıcı için de aynı sistemin hazırlanması mümkün. Ancak şimdilik sadece Brave tarayıcısı ile bu özellikler gözlenebiliyor.

Bu özellik sayesinde yorumunu beğendiğiniz bir içeriğe artık BAT bağışında bulunabileceksiniz. Reklam gelirlerinden sağlanan BAT bakiyesini harcamak için harika bir yol. Beğen tuşunun dışında bağış tuşunun da var olması çok daha kaliteli içeriklerin doğmasına olanak tanıyacaktır. Bu şekilde sadece bir internet sitesine girdiğinizde bile hayat kalitenizin biraz daha arttığını hissedebilirsiniz.

Aynı özellik yakında Youtube gibi dev bir video paylaşım sitesinde de ortaya çıkabilir. Steamit gibi bazı projeler şu anda aktif olarak çalışıyor olsa da dünya çapında bu anlayışın yayılması için çok daha büyük sitelere ihtiyaç duyuluyor. Bu anlamda Twitter ve Reddit’in varlığı Brave ve BAT için inanılmaz bir ivme sağlayacak.

Facebook yeni projesini tanıtmaya hazırlanırken bu gibi projelerin faaliyete geçmesi aynı özelliklerin Libra için de sağlanması beklentilerini doğuruyor şüphesiz. Hem Libra’nın bağlantıları sayesinde sadece Brave tarayıcısında değil Facebook ile iletişim halinde olan tüm sitelerde geçerli olması bekleniyor. Bu da twitter ve reddit de dahil olmak üzere milyonlarca sitede içerik ödüllendirmesinin başlayacağı anlamına gelir.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here