2018 yılının başlarında 20.000 doları gören Bitcoin sayesinde tanıdık Blockchain yani blok zinciri teknolojisini. Bu teknoloji, sağladığı yenilikler sayesinde kısa sürede dünyanın her tarafından çok sayıda yatırımcının odak noktası haline geldi. Blok zincirinin saymakla bitmeyen faydaları, bu alanda ortaya çıkan yenilikçi projelerin ilham kaynağı oldu. Yatırım anlamında bu projelerden en önemlisi ICO’lar. Peki ICO nedir ve ne kadar güvenlidir?

Bu projeleri en geniş anlamda, kullandıkları birimlere göre ikiye ayırmak gerekebilir. Kripto paralar yani Bitcoin gibi Coin cinsi dijital paralar ve jetonlar yani Token cinsi dijital paralar. Bu sanal paraların birçoğu kendi blok zinciri ağına sahip. Bazıları hali hazırda bulunan blok zincirlerinin içine gömülü.Örnek vermek gerekirse Bitcoin kendi blok zincirine sahip. Aynı şekilde Ethereum da yine kendi blok zinciri ağına sahip. Ancak çok katmanlı yapısı sayesinded Ethereum blok zinciri ağı ERC-20 adını verdikleri bir jeton yani token birimini yan projelerin kullanımına açabiliyor. Örnek vermek gerekirse Banknet, BKU adında bir ERC-20 token birimi ile Ethereum ağına bağlı çalışıyor.

ICO Nedir ve ICO’lar Güvenilir Mi?

Finans dünyasında oldukça yaygın olarak bilinen IPO (Initial Public Offering) bir şirketin borsaya arzı sırasında ilk gerçekleşen satışlarının adıdır. Aynı şekilde kripto para birimleri arasında gerçekleşen ilk halka arz çalışmasına ICO (Initial Coin Offering) adı veriliyor.

2018 yılının ilk aylarında zirve gören kripto para dünyası çok sayıda projenin ilgi odağı haline gelince bunu fırsat bilen bazı dolandırıcılar da işe koyuldular. Sayısı çok fazla olmasa da bu dolandırıcılar piyasaya güvenilmez damgası vurmayı başardılar. Bunun yanında kripto para borsasında yaşanan uzun süreli gerileme pek çok projenin fonlarını eritti ve yok olmalarına neden oldu.

Ancak bu asla ICO’ların güvensiz olduğu anlamına gelmiyor. Yatırım yapılacak olan ICO seçilirken oldukça dikkatli davranmak gerekiyor. Şirketin kadrosu dikkatle incelenmeli. Şirketin projesi, bu alanda bu projeye duyulan ihtiyaç gibi kriterler dikkate alınmalı. Bu adımlardan sonra hata yapma riskiniz giderek azalıyor.

Risk her zaman daha fazla kazanç anlamına gelir. ICO satışlarında alınan token ya da kripto paralar kısa süre sonra binlerce katına kadar değer kazanabilirler. Bu inanılmaz kar oranı yatırımcılar için büyük bir fırsat sunuyor. Bitcoin’in bundan birkaç yıl önce 100 doların altında bir fiyata satıldığını, hatta beş altı yıl önce 1 doların altında değeri olduğunu hatırlamak gerekiyor.

6 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here