Kripto endüstrisinin sürekli büyümesi için özellikle önemli hale gelen ürünlerden biri Bitcoin vadeli işlemidir. Türev ürün en çok işlem gören kripto bazlı menkul kıymetlerden biri haline gelmiştir.

Anahtar sürücüler

Chicago Ticaret Borsası (CME), dün bu özel ürünle ilgili gerçek rakamlarını açıkladı. Vadeli işlem sözleşmeleri 2017'den beri borsada işlem görmektedir ve üst düzey yöneticilerden biri işlemlerin toplam hacminin 100 milyar dolara sabitlendi.

Borsada Global Hisse Senedi Endeksi Alternatif Yatırım Ürünleri ve Grup Genel Müdürü olan Tim McCourt, “CME Bitcoin vadeli işlemleri, Aralık 2017'de piyasaya sürüldüğünden bu yana işlem gören toplam kavramsal değeri 100 milyar doları aştı.” Bu, kripto pazarına ve özellikle Bitcoin vadeli işlemlerine gelen para türünün bir göstergesidir.

Ayrıca, CME ana akım finans sektörünü temsil etmektedir ve bu tür ticaret hacimleri, son birkaç yıldır kurumsal paranın sektöre büyük ölçüde girdiğini göstermektedir. Yıllarca, kripto uzmanları kurumsal para girişinin Bitcoin fiyatlarında önemli bir artışa yol açabileceğini ve önümüzdeki aylarda her şeyin nasıl ortadan kalkacağını görmeye devam ettiğini belirtti.

>> Bakkt Bitcoin Seçenekleri Geçen Hafta İşlem Hacmi Sıfır

McCourt, söz konusu vadeli işlem sözleşmelerinin son iki yılda önemli ölçüde geliştiğini ve şu anda CME'nin dünyadaki en likit Bitcoin türev pazarlarından birini işlettiğini belirtti. Yüksek likidite, olgun bir piyasanın işaretidir ve bir menkul kıymetin fiyatının sık sık alınıp satılırsa büyük ölçüde değişeceğini gösterir. Kurumlar genellikle bu tür menkul kıymetler ararlar ve borsadaki likiditenin nihayetinde son iki yılda bu kadar yüksek hacimli işlemlere yol açması mümkündür. Bitcoin vadeli işlem piyasası hala yeni, ancak geçen yıl boyunca gerçekten başladı.

Öne Çıkan Resim: DepositPhotos © EdZbarzhyvetsky

Bu Makaleyi Beğendiyseniz Paylaşmak İçin TıklayınLEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here